PERFODA
Kişisel Gelişim Hizmetleri 

Kişisel Gelişim: Farkındalık

Dursun Akkurt, Eylül 2013

Özet:

Kişisel Gelişim kavramlarına ilişkin bir dizi kısa notlardan biri: Farkındalık.

Kişisel gelişim, sürekli olarak kendinin farkında olmak, farkında olarak sorun çözmek ve farkında olunan sonuçlar üretmektir.

Şu tanıdık mısraları ve anlamını çoğumuz biliyoruz;

Uzun ince bir yoldayım,
Gidiyorum gündüz gece,
Bilmiyorum ne haldayım,
Gidiyorum gündüz gece...

Aşık Veysel yaşamı uzun bir yolda aralıksız olarak yürümeye benzetiyor. Yolun ince olması zorluğuna; gündüz gece ise sürekliliğine işaret ediyor. "Bilmiyorum ne haldayım" derken durumumuzun tam olarak farkında olmadığımızdan bahsediyor.

Anne karnında başlayan gelişimde büyüme, öğrenme, unutma, hastalanma gibi pek çok değişikliği farkında olmadan yaşarız. Ana dilimizi çok küçükken öğreniriz. Bu süreç biz farkında olmadan tamamlanır ve nasıl öğrendiğimizi hatırlamayız.

Küçükken kazanılması kolay hedeflerimiz vardır. Deneriz yaparız, ilk seferde olmasa bile bir kaç denemede amaca ulaşırız. Çoğunlukla çevremizde bize destek olan en azından bizi teşvik eden anne ve babamız, öğretmenlerimiz vardır. Bize yol gösterirler, farkında olmadıklarımızı görmemize yardımcı olurlar.

Yaşam boyu aile, arkadaşlar, mahalle, okul, iş ortamı gibi yaşam çevrelerimiz çoğalır ve genişler. Buna karşılık destek noktalarımız azalır. Kimseyle paylaşmadığımız ya da sadece can dostlarımızla paylaştığımız sırlarımız, amaçlarımız olur. Amaçlarımıza ulaşmak için başkalarıyla yarışmak hatta savaşmak zorunda kalırız.

Mücadele şiddetlendiğinde kişisel eksiklerimiz veya yanlışlarımız olduğunu daha sık hissetmeye başlarız. Eksik ve yanlışlarımızın yolaçtığı sorunların sayısı artmaya başlar. Ama neyin eksik ya da yanlış olduğunu farketmek kolay olmaz. Sokrates "bildiğim bir şey varsa o da hiçbir şey bilmediğimdir" derken belki de bu durumu ifade etmiştir. Karşılaştığımız her sorun aslında ne kadar çok eksiğimiz, yanlışımız olduğunun farkına varmamıza yol açar.

Bazı sorunlarımızın farkına varamayız; bazılarını da kendi başımıza çözemeyiz. Bazen sorunun kendisi çözümünden daha sevimli görünür. Mücadele etmek zor gelir, sorunu görmezden gelir, sorunla yaşamayı kabulleniriz. Oysa başaçıkamadığımız veya görmezden geldiğimiz sorunlar zamanla birikir ve ummadığımız zamanlarda karşımıza dikilirler.

Sorunlarımız biriktikçe işte veya okulda başarısızlık, çabuk yorulmak veya dinlenememek, sık hastalanmak, kendimize ve ailemize zaman ayıramamak, ilişkilerimizin kötüleşmesi gibi durumlar giderek artar. Sorunlarımız artarken giderek çaresiz kaldığımızı ve yalnızlaştığımızı hissederiz.

Mümkünse sorunlar oluşmadan ve birikmeden önlem almak en iyisidir. En azından sorun farkedildiğinde ciddiye alıp çözüm aramak gerekir. Bu yaklaşım kişisel gelişim çabasının temelini oluşturur.

Kişisel gelişim çabası farkında olmakla ve farkında olarak sorun çözmekle başlar. Yaşam sorunlarını ve ihtiyaçlarını farketmek, ihtiyaçlarını karşılamak ve sorunlarını çözmek için harekete geçmek, hareketlerinin sonuçlarını değerlendirmek ve baştan başlamak dizisi biçiminde sürekli bir kendini geliştirme çabasıdır. Bu çaba çoğu zaman yanlız ama gerektiğinde destek alarak veya destek vererek sürdürülür.

Mucizevi bir tek formül, bir tek yöntem, bir tek hedef yoktur. Kişisel gelişim, sürekli olarak kendinin farkında olmak, farkında olarak sorun çözmek ve farkında olunan sonuçlar üretmektir. Kişisel gelişimin anahtar terimi farkında olmaktır.

Kişisel Gelişim dizisi yazılarının bundan sonraki konusu Yaklaşımlar yayınlandı.Telefon: +90 (544) 421 49 89
E-mail: dakkurt@yahoo.com
© 2014 Dursun Akkurt, Tasarım: Dursun Akkurt - http://www.ak-kurt.com
© Telif Hakkı ve Yasal Kullanım Koşulları